Tur öncesi pratik bilgiler ve gözden kaçanlar  

Tura çıkmadan önce yanımıza alacağımız ekipmanlar aşağı yukarı bellidir. Ama, tur sırasında işlerimizi kolaylaştıracak bir çok ekipmanı yanımıza almıyoruz ve ya unutuyoruz. Oysa ki yanımıza almadığımız bu ekipmanlar ne ağır ne de yer kaplıyor. Sadece gözden kaçırıyoruz. Peki bu ekipmanlar ve pratik bilgiler neymiş bir bakalım.

Başlayalım!

 • Altın kural hafif olmak. Ne kadar hafifsen o kadar az yorulursun, fazla yol alırsın. Buda gününün kaliteli geçmesini sağlar. O yüzden heybeleri tıka basa doldurmaya gerek yok sanırım.

                    Düzenleme: Yukarıdaki bilgi her ne kadar teorik olarak doğru olsa da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.  Yanında semaver taşıyandan tutun da, bir metre boyunda baltayla gezen kafayı sıyırmış gezginler gördüm. Sanırım burada önemli olan hafiflik değil, konfor ve ihtiyaç oranında malzeme gereksinimi olsa gerek.

 • Eşyalarınızı koymak için küçük çantalar edinin. Heybenin içine eşyalarınızı ne kadar düzgün koysanız da  tur sırasında heybenin içi dağılır. İstediğiniz bir şeyi bulmak için karıştırıp durursunuz. Bu yüzden küçük çantalar halinde eşyalarınızı gruplandırıp yerleştirin ki rahat edin. Bu çantaları askeri malzeme satan yerlerden bulabilirsiniz.

s (Mesela temizlik, tamir, ocak, yemek, elektronik gibi)

Ekipmanlarımı heybeye nasıl yerleştiririm?

 • Yolda aldığınız yiyeceklerin tazeliğini korumak için kilitli poşetler edinin.Bu poşetler yiyeceklerin taze kalmasını sağlar.Hem heybenin içine de yiyecek kokusu sinmemiş olur. Ayrıca bu poşetleri sadece yiyecekler için değil kokan terlikleriniz veya kirli çamaşırlarınız içinde kullanabilirsiniz.

IKEA-Istad-KILITLI-BUZDOLABI-POSETI-50-ADET__29828822_0

 • Yanınıza mutlaka ufak bir sırt çantası alın. Konakladığınız şehri gezmek istediğinizde yanınıza alacağınız eşyaları bir yerde tutmak hem güvenlik hem de rahatınız için iyi olacaktır.

(telefon, cüzdan, fotoğraf makinesi, güneş gözlüğü, suluk vs. şeyler için)

 • Çadırda konakladığınız da aklınızın bisikletiniz de kalmaması için uzunca bir kilit edinin. Mesela 1,5 m veya 2 m’lik bir kilit.

zoom_21eee95da76b4ee1b295f0bab3b383d8

 • Gözünüzün kuru kalmaması ve aşırı kanlanmaması için tek dozluk göz damlarından alın. Haliyle o sıcağa, toza ve egzoz dumanlarına göz yeter ama diyebilir.
 • Bir günde bilmem kaç kere pedal çeviriyoruz. Haliyle kaslarda bir ağrı oluşuyor. Bu ağrıları dindirmek içinse kas gevşetici şart. Yatarken sürün ki, sabah kalktığınızda bacaklarınızda ağrı hissetmeyiniz.
 • Güneş kremini birçoğumuz sürmeyi ihmal eder. O sıcakta güneş bizi öyle bir yakar ki farkına bile varmayız ta ki yatacağımız zamana kadar.Sonra sızlana sızlana yatarız.Bunu istemiyorsanız güneş kremi kullanın.
 • Gün içerisinde kirlenen çamaşırlarınızı, yıkadıktan sonra asmak için çelik çamaşır ipi alsanız iyi olur. Çelik olması, yıpranıp kopmamasını garanti eder.

pr_01_24159_max

 • Kamp yerinde sebzelerinizi ve ya çamaşırlarınızı yıkamak için yapılmış olan bir çanta almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Portable-Outdoor-Foldable-Folding-font-b-Camping-b-font-Washbasin-Basin-Bucket-font-b-Bowl-b

 • Kamp ateşinde, ızgara üzerinde balık ve ya tavuklarınızı kolaylıkla pişirebilmeniz için heybenizde yer kaplamayan ufak bir ızgara taşıyabilirsiniz. Izgaranın paslanmaz çelikten olması sağlınız için daha iyi olacaktır.

kucuk_resim-160640-g241

 • Tur güzergahınızda akarsu, nehir, göl ve ya deniz varsa akşam yemeğinizi bedavaya çıkarabilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki de balık tutarak 😉 Bunun içinse de heybeye rahatlıkla girebilen ve ya arka bagajda yer kaplamayan ufak ama dayanıklı bir oltaya ihtiyacınız olacaktır. Dechatlon’da tam da bu iş için bir olta satılıyor. Kapalı halinin 45 cm, açık halinin ise 1.80 m olması bu oltayı tam da tur bisikletçileri için özel kılıyor 😉

big_86eb5ada0a2444e49d6092c56ea4ec91

 • Eğer tur bisikletçiliği ile ilgili öncelikli ekipmanlarınızı tamamladıysanız artık bir güneş paneli almayı da düşünebilirsiniz. Çünkü biraz pahalı bir ürün olduğundan dolayı önceliklerimizin önüne geçmemelidir! Alırsanız da elektiriğinizi gün boyunca bedavaya sağlamış olursunuz. Cep telefonunuzu, tabletinizi ve ya tüm elektrikli cihazlarınızı sarj edebilirsiniz.

sku_347469_3

 • Güneş olmadığı zaman da elektrikli cihazlarınızı şarj edebilmeniz için güç bankası almanız mantıklı olacaktır. İyi bir güç bankasını yurt dışından uygun fiyata alabilirsiniz. Yüksek mAh değerinde ki bir güç bankası -10400 mAh- daha fazla cihazı daha uzun süre şarj etmenizi sağlayacaktır. Daha düşük mAh değerindeki güç bankaları ise erken bitecektir.

home-body-product

Tur öncesi pratik bilgiler ve gözden kaçanlar  ” için 4 yorum

 1. Öncelikle tekrar teşekkür ederim yazın için.Güç bankasını Türkiye’de satanlarda var örnek gittigidiyor.com’dan 15tl’ye powerbank markalı güç deposu alabilirsiniz.

  Beğen

  1. Öncelikle teşekkürler. Yalnız 15tl’ye alınabilecek bir powerbank’in mAh değeri düşük olacaktır. Buda kısa sürede şarj sıkıntısı yaşayabileceğiniz anlamına geliyor. Yukarıda bahsettiğim 10400 mAh’lik powerbank, uzun süre bir çok elektrikli cihazınızı şarj edebilir.

   Beğen

 2. Senin yazılarını okuyup gaza geldiğim ilk turumda yaptığım en büyük hata güneş kremi idi. 2 gün boyunca yoldaydım. 260 km bisiklet sürdüm ve yaz sıcağının altında hiç bir korunmam yoktu. Tur sonrası canım çok ama çok yandı. Bir turcunun yanında bir not defteri bulundurması da sanırım iyi olacak. Ben bazen konuşmaları ya da tanıştığım isimleri not almadığım için tekrar ulaşamıyorum. Oysaki yollarda çok fazla iyilikle karşılaşıyorsun.

  Beğen

  1. Evet, o büyük eksikliği ben de yaşıyorum. Geriye dönüp baktığımda, birçok kişinin ismini hatırlamadığımı görüyorum. Kesinlikle bir yere karalamak gerek.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s