Yeni Başlayanlar için Tur Bisikletçiliği | 5 temel soru!

Bu yazımda tur bisikletçiliğine yeni başlayanların merak ettikleri konuları ayrıntıya fazla girmeden cevaplamaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

Rotamı nasıl hazırlamalıyım?

Turunuza anlam katacak şehirlerden geçmenizi tavsiye ederim. Ülkemizde görülmesi gereken birçok tarihi yapıt, ören yeri ve milli parklar var. Buraları görmeden o yerlerden geçmek anlamsız olacaktır değil mi? Mesela İç Anadolu’dan geçerken rotanızı Nevşehir’den geçirerek Kapadokya’yı gezebilirsiniz. Doğudaysanız Kars’tan geçerken Ani Harabeleri’ne, Van’dan geçerken de Akdamar Kilisesi’ne uğrayabilirsiniz.

10474615_10204043003825793_4365152544965384031_o

Ayrıca, turunuzun bir amacı olabilir. Her ne kadar farklı yerler görmek ve ya değişik kültürlerle tanışmak için yola çıksak da, turumuzu anlamlandıracak bir projeye imza atmak bize daha çok keyif verecektir.

21

Bu projeniz; antik kentleri fotoğraflamak olabilir. Belki de ileride fotoğraf sergisi bile açabilirsiniz.

Tur güzergahınızı Mapmyride sitesinden ve ya Google Earth programından çıkartmanızı tavsiye ederim. Bu tarz sitelerde ve programlarda, yolun yükseklik profilinden tutun da en ince ayrıntısına kadar veri toplayabilirsiniz. Daha basit bir şekilde sadece tur güzergahını belirlemek için ise Yandex Haritaları kullanabilirsiniz.

15

Gece nerede konaklamalıyım?

Bu soruyu üç maddeye ayırırsak;

1.Şehirde – “Pansiyonda Konaklamak”

Eğer bisikletinizle bir şehre vardınız ve geceyi burada geçirmek istiyorsanız tavsiyem ucuz bir pansiyonda kalmanız. Hemen soracaksınız; “Uygun bir yerde çadır kursak olmaz mı?” Kurmanızı tavsiye etmem. Çünkü şehirde çadır kurmak, kırsalda çadır kurmaktan daha tehlikelidir. Yurdum insanına belli olmuyor. Ucuz bir pansiyon bulamadıysanız öğretmen evlerinde ya da polis evinde kalabilirsiniz. Buraların fiyatları da pansiyonlarla hemen hemen aynı. Yalnız polis evleri referans istiyor. Yani Ailenizden birinin polis memuru olması gerekiyor. Bu pansiyonların fiyatları genellikle 20-50 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

15178326031_ffc26cb9fb_k

Nevşehir’de kaldığım pansiyon. Bir odada tam 9 kişi kaldık ve tek Türk bendim 🙂 Eğer yolunuz göremeye düşerse, köse pansiyonun çatı katında kalmanızı tavsiye ederim. Ayrıca havuzu da vardı. Fiyatı mı ? Geceliği 10 TL. İsteseniz bulamazsınız böyle bir ortam.

16

2.Şehirde – “Para Vermeden Konaklamak”

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, memleketimin her yerinde gönlü geniş insanlar var. Anadoluyu karış karış gezmiş birisi olarak bunu söylüyorum. Başım darda olduğu zaman evini bana açan, sıcak çorbasını benimle paylaşan güzel insanlarla dolu benim ülkem. Yeri geldi bir banka müdürünün evinde kaldım, yeri geldi bir çobanın evinde misafir oldum. Gerçek insan sevgisini, gözlerimin içine saf duygularla bakan insanlarda gördüm ben. Demem o ki, kolay kolay yaban ellerde kalmazsınız. Elbet biri vardır; soğuk havalarda size bir kap sıcak çorba ikram edip, evinde yatıran.

Yukarıda ne güzel şeylerden bahsettim değil mi? Gel gelelim ki, büyük şehirlerdeki insanların içlerindeki insan sevgisinin azalması ve birbirlerine hep bir şüphe ile yaklaşmaları; bu güzel, saf duyguları maalesef yok etmiş. Bu yüzden, büyük şehirlerde para vermeden ancak dışarıda konaklarsınız. Olurda bir insan evladı çıkarda size “Gel bu gece bende kal” derse şaşırmayın, davete icap edin. Ortada kaldınız diyelim. Nerede konaklarız ? Tiren istasyonu, otobüs garajları, cami veya okul bahçesinde konaklamak mantıklı olacaktır. Eğer buralarda mecbur geceleyecekseniz çok dikkatli olmalısınız. Bildiğiniz gibi bu yerler insan kaynıyor. Bir şeyinize göz dikmiş insanlar çıkabiliyor. Özellikle bisikletinizi yanınıza bir yere kitlemelisiniz. Açıkta bir eşya bırakmamalısınız. Hatta tek gözünüz açık bile yatabilirsiniz!

Halfeti Marinada çadırda kalmama gönlü razı olmayan arkadaşların, bana ayarladığı fakir işi manzaralı yatağım 😉

SAM_0273

3.Çadırda – “Petrol Ofisi Veya Kırsalda Kamp Atmak”

Bisikletinizle tahmin ettiğiniz gibi yol alamadınız ve şehre yetişemediniz. Geceyi çadırda geçirmeniz gerekiyor. Bu durumda güvenilir bir kamp yeri bulmalısınız. Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi petrol ofislerin de gecelemek en ideali. Şu ana kadar hiçbir görevli burada kalamazsın, çadır kuramazsın demedi. Onlarda gece muhabbet edecek insan arıyor zaten 😉 Hem petrol ofislerin tuvaletleri, kameraları ve marketleri var. Bu durumda daha ne isteyesiniz?

17

Oldu da çevrede petrol ofisi yok. Kırsala bir yere kamp kurmak farz olduysa yoldan çok uzaklaşmadan, kendinizi kamufle edebilecek bir köşeye kamp atmalısınız. Kırsalda kamp atarken dikkat çekmemek çok önemlidir.

SAM_1209

Sabah, öğle ve akşam ne yemeliyim?

KAHVALTI

Güne iyi başlayabilmeniz için sabah kahvaltınızı iyi yapmalısınız. Baştan savma bir kahvaltı,  gün içerisinde daha 20. km’ ye gelmeden halsiz kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden kahvaltıya belli bir vakit ayırmalı ve tura başlamak için gereken enerjiyi almalısınız. Kahvaltıda aşırıya kaçılmamalı, günlük hayatta kahvaltınızda ne tüketiyorsanız, tur sırasında da aynı yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Peki, kahvaltınızda neler olabilir?

 • İki tane haşlanmış yumurta.( Yumurtanın beyazı protein, sarısı ise yağ içerir.)

Alternatif: Yumurtayı haşlayarak yemeyi sevmiyorsanız, tavada ıspanaklı yumurta yapabilirsiniz.

 • Esmer ekmek. (Esmer ekmek beyaz ekmeklere nazaran daha sağlıklıdır ve daha fazla lif içerir.)
 • Domates, peynir ve zeytin ile kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz.
 • İçecek olarak çay demleyebilir ya da meyve suyu içebilirsiniz.

SAM_1182

 ÖĞLE YEMEĞİ

Öğleye doğru belli bir güç sarf ettiniz ve kahvaltıda aldığınız karbonhidratı, proteini ve yağı az da olsa tükettiniz. Kendimizi halsiz hissetmemek ve acıkan karnımızı doyurmak için, yemek vakti gelmiş demektir.

Dikkat! Tur sırasında kaslarımızı zorladığımızdan dolayı, kaslarda mikro çatlaklar meydana gelir. Bu çatlakları doldurmak için protein ağırlıklı beslenmek gereklidir.

Peki, öğle yemeğinizde neler olabilir?

Tavsiyem, konserve ürünlerle öğle yemeğinizi hazırlamanız olacaktır. Hem zamandan kazanırsınız hem de kamp ocağını çıkarıp, yemek yapmak için uğraşmamış olursunuz.

 • Ton Balığı Konservesi (Protein)
 • Barbunya Pilaki Konservesi (Karbonhidrat)
 • Esmer ekmek
 • Meyve suyu

AKŞAM YEMEĞİ

Akşam o günkü turu bitirdikten sonra fazla vakit geçirmeden yemek yememiz gereklidir. Çünkü tur sırasında vücudumuzu zorladığımızdan dolayı, çalışan kaslarımızda mikro yırtılmalar meydana gelir ve bu yırtıklar bir an önce beslenmek ister. Bu kasları iki saat içerisinde beslemek ve protein ile doldurmak sağlıklı olacaktır.

Akşam yemeğinde ne yiyebiliriz?

 • Pilav

Eğer pilavı bezelyeli ve ya tavuklu yaparsanız besin değerini arttırmış olursunuz.

 • Çorba yapabiliyorsanız, yoğurt çorbasını öneririm. Hem yapılışı basit hem de laktik asit içerdiğinden sizi dinlendirir, rahat uyumanızı sağlar.
 • Bunların yanına bol zeytinyağlı, sebzeli bir salata güzel gidecektir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Günde kaç km yapmalıyım?

Bu soru görecelidir. Herkesin kondisyonu bir değildir. Bu yüzden ben size kaç km yaptığımı söyleyeyim.

Eğer yolum düzse ve yükselti azsa totalde 100-120 km arası yaptığım oldu. Tabi bu km sizi bitkin düşürebilir. Ertesi gün bu yorgunluğu fazlasıyla hissedebilirsiniz. Genelde 80 km civarında yorgunluğumu tam anlamıyla hissederim. Kendinizce hesap edin. Tavsiyem yorulduğunuzu hissettiğinizde uygun bir yerlerde gecelemeniz.

20

Yolumun yükseltisi fazlaysa ve önümde iki tane geçit varsa;

Bu bahsettiğimiz yola 120 km diyelim. Yukarıda da söylediğim gibi ben bu yolu bir günde alırım. (Bir gün dediysem günde 7-8 saat) Ama yol zorlu! O zaman yolu bölerim. 60 km + 60 km  yaparım, iki günde geçerim. Eğer, o yolu bir günde geçmeye kalkışırsam ertesi gün çürüğe çıkacağımı bilirim. Zevk almaya bakın, yol yapacağım diye sadece yol görmenin manası yok sanırım!

ü

Paramı nasıl kullanmalıyım?

Tura çıktıysanız ve sponsorluğunuz yoksa biraz zorlanacaksınız ama eğlenceli geçecektir. Parasız yaşamayı öğrenmeye başlayacaksınız. Mesela suya para harcamayacaksınız artık, bulduğunuz çeşmelerden mataralarınızı dolduracaksınız. En ucuzunu arayacaksınız. Nereden para arttırırım diye uğraşacaksınız. Yeri gelecek muhabbet ettiğiniz lokanta sahibi yediğiniz yemekten para almayacak. Manavdan domates alırken poşetin içine iki üç tanede o atacak. İçtiğiniz çayın parasını ödettiremeyecekler. Evet bunların hepsi olacak ve yavaş yavaş anılar toplamaya başlayacaksınız. Neyse şimdi başlarsam anlatmaya bitmez gibi.

SAM_0096

Geceyi pansiyonda geçirecekseniz mutlaka pazarlık yapın. Genelde pazarlık payı bırakırlar zaten. Ne kadar indirtebilirseniz yarın o kadar daha iyi yemek yersiniz.

Güzel ülkemin her ücrasında BİM, A101, ŞOK gibi marketler var. İyi ki de var! Yoksa halimiz dumandı. Buralardan konservelerinizi ve hazır yiyeceklerinizi alabilirsiniz. Bir günde tüketip bitirebileceğiniz yiyecekleri seçin. Kalanını çöpe atmak zorunda kalmayın. Günah dostum.

Bir şey yemeden ve içmeden önce fiyatını öğrenin. Özellikle turistlik yerlerde bunu yapın 😉

Paranızın birçoğunu banka hesabınızda tutmanız akılıca olacaktır. Hem güvenlik açısından da içiniz rahat olur. Ama yanınızda günlük harcamalar için 20-30 TL bulundurmalısınız. Ayrıca bisikletinizin bir köşesine acil harcamalar için bir miktar para saklayabilirsiniz. Ne olur ne olmaz arkadaş.

Yeni Başlayanlar için Tur Bisikletçiliği | 5 temel soru!” için 13 yorum

 1. Çok teşekkür ederim , harbiden ya tam aradığım yazılardan biri.Umarım Şimdi olmasa bile ilerde bende böyle yolculuklara çıkmayı istiyorum.

  Beğen

 2. hem samimi hemde bu konuda yardima ihtiyac duyan kisiler için faydali yazilar barindiran siteyi tez zamanda sahsi sitemde yer vereceğim.

  Beğen

   1. Hakan kardeşim yolun antalya ya düşerse başımın üstünde yerin var her zaman beklerim seninle tanışmak istiyorum

    Beğen

 3. Merhaba, gravel ile bikepacking yapmayı düşünüyorum. Çadır atmak yerine 5-15 derece arası uyku tulumu bizi kurtarır mı? Kamp deneyimi ve uzun yol tecrübem var ancak Türkiye turu ilk olacak. Tavsiyelerinizi merak ediyorum teşekkürler 🙂

  Beğen

  1. Doğada sadece uyku tulumu ile gecelemek böcek sokmalarına ve eklem ağrılarına davet çıkarabilir. Daha önce denedim ve iyi sonuçlar almadım. Yapacağınız tur yaz mevsiminde ise 5-15 dere uyku tulumu yeterlidir. Benim tavsiyem hafif bir çadırla (ultralight) yola çıkmanız olacaktır.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s