Neden Tur Bisikletçiliği?

Ben oldum olası sevemedim acele etmeyi. Hayatı sindirerek yaşamak varken niye acele etmek ? Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama hayatımızda oldu bittiye getirdiğimiz birçok şey var. Bir an önce üniversiteyi bitirip mesleğe atılmaktan tutun da, tuvaletimiz geldiğinde koşarak işemeye gitmeye kadar! Hep bir koşturmaca içerisinde olduğumuzdan sağlıklı düşünmeye fırsat bulamayız. Tam olarak ne istediğimizin farkına varamayız. Hep bir bilinmezlik içerisinde sürüklenip gideriz. Önümüze sunulanları değerlendirip bir yerlere varmaya çalışırız. Rüzgâr nereye eserse misali… Hadi kabul edin bunu! Hangimiz şu anda yapmak istediği bir hayalini gerçekleştiriyor? Çok azımız. Büyük çabalarla bitirdiğimiz üniversiteden mezun olduktan sonra eli yüzü düzgün bir işe giriyoruz ve düzenli bir gelirimiz oluyor. Fakat o gelirimizide hayallerimiz doğrultusunda harcayamıyoruz! Ne kadar da tezat bir durum bu. Elektrik, su faturası ödemek için mi bunca çaba? Unutmayın, harcadığımız paramız değil, zamanımız! Hayallerimizi barındıran zamanımızı para karşılığında başka birilerine satıyoruz. Şu an, şu dakika bir daha yok. Geri getiremezsiniz. Bitti bu zaman. Elimizde ne var? Hayallerimize karşılık değiştirdiğimiz bir kağıt parçası.

SAM_0616

İşte bu yüzden bisikletle seyahat ediyorum. Zamanı yavaşlatıyorum. Çevremdeki olup biteni özümseyerek yaşıyorum. Ofiste bilgisayar karşısına oturup, zamanımı başka birilerine satmıyorum. En küçük ayrıntıya kadar her şeyi ruhumda hissetmeye çalışıyorum. Beton binaların içerisine tıkılıp, yapay bir taşıttan kaçıyorum. Arabanın içerisinde saatte 100 km hızla giderken yol kenarındaki çiçekleri ıskalamak istemiyorum. Dışarıdan gelen kuş seslerini duymak istiyorum. Otoyolları ve sürati sevemeyişim bundandır.

Tabi her şey tıkırında gitmiyor. O güzelim anı bozacak birçok şey daha önce sözleşmişler gibi üst üste geliyor. Yaşama zevkini elinden almak istercesine seni buluyor. Bunlara karşı yapılabilecek en güzel şey; gözlerini kapatıp, sanki onlar yokmuş gibi davranmaktır. Hafifte şarkı mırıldanırsan keyfine diyecek yoktur! Unutmayın; mutlu insanlar şarkı söyler.

SAM_0115

Çoğu zaman yolun kendisi beklentilerimden daha fazlasını sunduğundan mı bunları önemsiyorum bilemiyorum. Sadece küçük ayrıntıları seviyorum. Anadolu’nun birçok yerini gezmiş olarak söyleyebileceğim tek şey nereye gittiğinizden çok nasıl gittiğinize odaklanmalısınız.

cropped-11312779_10206485287801366_6012664464956892618_o21.jpg

“Bisiklet üstünde her hafta yüzlerce kilometre gidebilen süper bisikletçiler değiliz. Başlarken farkında olduğumuz tek gerçek, bunu yapabileceğimizdi. Bence olayın özü,”eğer”lerin ötesine geçip bisiklete atlamak. Sonunda şunu fark ettik ki, aslında gerçekten tek ihtiyacımız olan şey “çenemizi kapatıp pedallamak!”.

-Dan,Alison,Sonia&Gus

One thought on “Neden Tur Bisikletçiliği?

  1. ”fiste bilgisayar karşısına oturup, zamanımı başka birilerine satmıyorum.” Ne yazık ki bir gün bunu yapmak zorunda kalacaksın. O güne kadar ruhunu beslemeye devam et.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s