Şehrin Ortasındaki Unutulan Tarih

Dört tarafı binalarla çevrilmiş olan bu güzelim tarihi yapı, çevresinden duyarsızca geçen insanlara karşı halen daha ayakta kalmayı başarmış gibi. Şehrin ortasındaki bu güzelim mimariyi niye kimse göremiyordu?

Kapısının önünde durdum ve düşündüm. Büyük ihtimalle bir zamanlar tanrısı ile baş başa olmaya çalışan dindar insanlara hizmet veren bir kiliseydi burası. Şimdi ise bakımsız bir otopark. Acaba içerisinde kimler ibadet etmişti? Kimlerin geride bıraktığı anıları kalmıştı bu mabette ?

SAM_1022

Kafamdaki sorularla birlikte üzerinde ince işçiliğin konuşturulduğu kemerli bahçe kapısından içeriye girerek gözlerimi bu yapıya diktim.

SAM_1015

Çatı katı tamamen çökmüş olan bu yapının sadece dört duvarı ayakta kalmış. Ön kapısı ve camları teneke levhalarla kapatılmış, arka kapısına ise yığma duvar çekilmiş. Etrafı ise şu an arabadan geçilmiyor.

SAM_1034

SAM_1029

SAM_1025

Bu yapı halk arasında Ermeni Kilisesi olarak biliniyor fakat resmi kayıtlarda burası Süryani Kilisesi olarak geçiyor.

Elazığ İl Kültür Varlıkları Envanter Listesinde şöyle bahsediliyor kiliseden:

“Elazığ Süryani Kilisesi: 19. yy. sonu yapılmış Süryani sanatını gösterir. Daha sonra un fabrikası olarak ta kullanılmıştır. Bugün restorasyonu beklemekte olan tescilli bir kültürel tarihi eserdir”

SAM_1019

Bir başka kaynaktada bu kilise Armenian Evangelical Church Ruins in Mezreh (Elazig) Kharpert adıyla anılıyor.

Kilisenin en eski fotoğrafını bulduğumda da baya bir sevinmiştim.

Baris23_27816610151105288148799

Bir iş adamının burayı aslına uygun olarak restore ettirip, hastane olarak kullanıma açma fikrine kimse destek çıkmayınca kilise kaderine terk edilmiş.

Umarım tarihe, kültüre önem veren bir insanımız çıkarda, şu güzelim yapıyı restore ettirip yıkılmaktan kurtarır.

Reklamlar

Şehrin Ortasındaki Unutulan Tarih” için 2 yorum

  1. Merhaba Hakan bey bir Elazığlı olarak yazınızı acı içerisinde okudum. Geçmiş tarihime merakım beni yaşadığım topraklarda ne olup bittiğini araştırmaya yöneltti. Yazınızda belirttiğiniz gibi unutmak Elazığ gibi küçük şehirlerde çok normal bir anlayış haline geldi. Bu konuda dar görüşlü kişilerin çalışması en büyük nedenlerden… 4 yıllık eğitim hayatınızda bu kadar güzel olan ve tarih zenginliği her açıdan değerlendirilmesi gereken Elazığ’ımı gezip yazınızda paylaştığınız için teşekkür ederim.

    Beğen

    1. Merhaba Büşra hanım, Elazığ gibi tarihi önemi yüksek bir şehri karış karış gezip, gördüklerimi sizler gibi hümanist kişilerle paylaşmak benim için büyük bir zevk. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s