Şahinkaya | Surp Kevork Manastırı

Tarihi yerleri gezmeyi, fotoğraflamayı ve önünde oturup hayal kurmayı severim. Zamanında orada yaşamış insanları gözümün önünde canlandırır, onlarla aynı havayı solumaya çalışırım.  Eğer bir mahalleli canlanmışsa gözümün önünde; sessizce yanlarına yanaşır ve konuştuklarına kulak kesilirim. Sokaktan geçen seyyar satıcıları izler, top oynayan çocuklarla koştururum. İşte böyle bir ruh haliyle bu sefer bir manastırın önündeydim. Kapıdan giren öğrencileri izlerken, içeriden gelen ilahi sesleriyle artık başka bir dünyadaydım.  İçinde yaşadığım bu dünya, maalesef benim ruhumun bir parçasıydı. Onu buraya getiremezdim fakat yaşadığım mekanı sizlere sunabilirdim. Neresi mi? Surp Kevork Manastırı!

SAM_0513

Manastıra giden yolun üzerinde 1936 yılında yapılmış bir çeşmeyle karşılaşıyorsunuz. Çeşmenin kitabesi tahrip olsa da üzerindeki yazılar hâlâ okunabiliyor. Kitabenin sol üst köşesinde ay-yıldızlı motif bulunmakla birlikte; çeşmeyi yaptıranlardan birinin ismi, yapım yılı ve ufak bir yazı da okunabilecek durumda.

SAM_0512

Çeşme üzerindeki yazılar:

“YAPTIRANLAR”

“SELVİ SAYAR, BU AKARDAN İÇENLERE SAĞLIK DİLER ; 1-8-1936 “

Sade bir yapısı olan bu çeşme kesme taşlardan yapılmış. Sadeliğe biraz renk katmak içinse de, çeşmenin her iki kolonuna zarif motifler işlenmiş.

SAM_0510

Bu çeşmeden sağa doğru dönüp patika yolu takip ederseniz Manastır kendisini size gösterecektir.

Ermeniler için önemli olan Surp Kevork Manastırı’nın 1065 yılında yapıldığı düşünülüyormuş. Harabe haline gelmiş olan bu mâbed en az bin yıllık bir tarihe sahip diyebiliriz.

SAM_0556

Bu topraklarda yaşamış Gayrimüslümler için Harput’ta ve Harput Ovası’nda bulunan manastırlar, kiliseler, şepaller ve daha birçok tarihi yapı bir hayli önem arz etmektedir. Çünkü zamanında bu coğrafyada yaşamış Ermeni, Süryani ve Rum asıllı büyük aileler, tüccarlar, zanaatkârlar, doktorlar, esnaflar burada var olmuş ve kendilerinden izler bırakmışlardır. Buna rağmen yetkililer bu tarihi manastırın restoresi için herhangi bir adım bile atmazken, meydanı boş bulan define avcıları ise manastırda kazmadık yer bırakmamışlar.

SAM_0538

Köy kahvehanesinde konuştuğum kişiler, eskiden manastırın bakımlı olduğundan bahsettiler. Zaman içerisinde bakımsızlıktan ve insanların tahribatından dolayı artık yıkılmaya yüz tutmuş bir yer olarak anıyorlar. Manastırın restoresi için birçok girişimde bulunmalarına rağmen hiç bir karşılık da bulamamışlar.

SAM_0554

Alt taraftaki fotoğrafta ise Şahinkaya (Hulvenk) köyü ve manastırdan bir görüntü yer alıyor.

cfd856e2f3
A general view of Khulakiugh (Hulvenk, Şahinkaya). The church of St Kevork can be seen in the centre (Source: Vahé Haig. op. cit.)

Bu fotoğraf ise Manastır civarında bulunan bir Ermeni mezarlığına ait.

Plate-55-D77_web_03 (1)
The historic cemetery of Khoulavank (Source: George Djerdjian photo collection)

Gerçekten bu bizim çok çeşitliliğimiz, tarihimiz, kültürümüzdür. Başka bir dinin, ırkın bir ibadet merkezi olduğundan yıkılmaya terk edilmiş ise bu bizim ayıbımızdır. Bu gibi güzel mimariye sahip her türlü tarihi eser korunma altına alınmalıdır. İster cami olsun, isterse kilise. Yoksa ileride mumla arayacağımız bir tarihi kaybetmiş olacağız!

Reklamlar

Şahinkaya | Surp Kevork Manastırı” için 9 yorum

 1. Şartları göz önüne alırsak bisiklet ile gezmek herkes için tehlikeli. Burada bisiklet sadece bir araç. Önemli olan yolda olup, alışık olduğumuz düzenden sıyrılmak. Bunu ister otostopla yapalım, ister trenle..
  Bence yapabilirsin 🙂

  Beğen

 2. Bu topraklarda yaşayan bir hristiyan olarak araştırmalarınız çok hoşuma gitti.Gerçekten yıkılmış, unutulmaya yüz tutmuş kiliseler bu şehrin ayıbı aslında insanlığın utancı,hep düşünürdüm yanlarından geçen insanlar hiç mi hissetmiyor o ruhu diye o ruhu hisseden biri olmanız beni çok sevindirdi.

  Beğen

  1. Teşekkürler Melina. Malesef bir çok kişi buralara harabe gözüyle bakıyor. Aslında bu bizim ortak geçmişimizin bir çeşitliliği olmasına rağmen hâla hiç bir adım atılmıyor.

   Beğen

 3. merhaba, öne bagaj monte etme tamam da, arka bagaj işini nasıl hallettin rr8.3’te? sele borusuna monte edilenler kısa turları idare ediyor da, heybeli, bol bagajlı 2016 turları için yardımına ihtiyacım var. 🙂

  Beğen

  1. RR8.3 te sadece sele kisminda olan bagaj delikleri eksik. Ruble kisminda olan çatalda delikler mevcut. Sele kisimda olmayan delikleri “bagaj delikli sele kelepçesi” ile elde ettim. Anlayacagin sele kelepcesinde hem sele borusu icin delik mevcut hem de bagaj icin.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s