Rota Planlamak

Tur için rota planlamak, tura hazırlanırken en keyifli uğraştır. Elinize haritayı alır ve gideceğiniz yerleri tek tek işaretlersiniz ve o yerler hakkında bilgi edinirsiniz. Hangi tarihi yapıtı göreceğinizi, nerelerde konaklayacağınızı  harita üzerinde görmek büyük bir haz verir size. Planlamayı yaparken dünyanın en mutlu insanısınızdır. Tabi ilk kez bir haritayı elinize alıp nereye gideceğinizi ve hangi yolları kullanmanıza karar vermeniz başta biraz zor gelebilir. Ama emin olun ki en keyifli yanı da budur!

1-Hangi mevsimde, nereye gitmek istiyorsun?

Mevsim her gezgin için çok önemlidir. Hangi mevsimde, nereyi gezeceğiniz o yerden ne kadar zevk alacağınızı ve ne kadar para harcayacağınızı belirler. Örnek verecek olursak; Yaz mevsiminde doğal güzelliklerini daha iyi görebileceğiniz İzmir’i kış mevsiminde gezerseniz pek bir zevk alacağınızı sanmıyorum. İzmir yaz mevsiminde sezonluk bir yer olduğundan pahalı bir hayat yaşanabilmektedir. Kış mevsiminde ise Doğu’da tur yapmak daha eğlenceli olacaktır. Doğanın getirdiği zorluklar karşısında kendinizi sınamanın tam zamanıdır. Kış mevsiminde tur yapabilmek içinse de sağlam ekipmanlar gerekecektir. Bu ekipmanlarda o kadar ucuz olmayacaktır. Masrafların bir çoğu ekipmana gidecektir. Yaz mevsiminde ise don atlet ile tur kapatılabildiği gibi, beş kuruş parada harcamayabilirsiniz 😉

  • Sonuç olarak; Gideceğiniz yerlerin hangi mevsimde size daha çok zevk vereceğine ve ekonominize uygun olacağına karar vermelisiniz.

2-Ne kadar paran var?

Bir çok kişi bisikletle gezen gezginlerin hiç para harcamadıklarını düşünür. Sizce de öylemi? 😉

Tabi ki de para harcıyoruz! Zaruri ihtiyaçlarımızı karşılamak için -yemek ve ya konaklama- neredeyse çok az paraya ihtiyaç duyuyoruz. Tur sırasında vücudumuz için gerekli olan besinleri almadığımız taktirde sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğimizi herkes biliyordur! Bu yüzden cebimizde ki paranın büyük bir kısmı yiyeceğe gidiyor, diğer kalanı da konaklama ve ya  extra ihtiyaçlar için harcanıyor.

Şimdi tur sırasında, bir günde kaç para harcadığınızı hesaplayın. Aynı hesaplamayı tüm tur boyuncada yapın. Çıkan hesap miktarı, tur için biriktirdiğiniz para miktarı ile aynı mı? Eğer tur sırasında harcayacağınız para miktarı, biriktirdiğiniz para miktarından fazla ise kemerleri sıkmak gerekecektir !

  • Sonuç olarak; tur sırasında ortalama kaç para harcayacağınızı hesaplamalısınız.

(Eğer paranız yeterli değil ise tur sırasında bazı şeylerden fedakarlık yapabilirsiniz. Mesela; pansiyonda konaklamak yerine, çadırınızda kalabilirsiniz. O gece pansiyona vereceğiniz parayı, yarın ki yemek parası yapabilirsiniz.)

3-Günde kaç km yapabiliyorsun?

Bu soru biraz görecelidir. Herkesin kondisyonu bir olmadığı için farklılık gösterebilir.

Ben size bir günde ortalama kaç km yaptığımı ve nasıl bir yol izlediğimi söyleyeyim, siz ona göre kendinizce hesap edin.

Yolum düz ve eğim az ise günde ortalama 100-120 km arasında bir yol yapıyorum. Tabi sırf yol yapmıyorum. Rotamda ki tarihi yerleri ve doğal güzellikleri kaçırmadan geziyorum. Zevk almaya bakıyorum. Sırf yol yapacağım diye çevremdeki görülmesi gereken doğal güzellikleri kaçırmıyorum.

Peki yolumda geçit varsa, eğim fazla ise ne olacak? Böyle bir yolda günde ortala 50-80 km arasında bisiklet sürüyorum. Tabi geçit geçerken, o tepedeki mavi tabelayı görmekten başka bir şey düşünemiyorum. Tırmanırken sıkılmamak için iyi bir müzik listesi oluştursanız iyi olur 😉 Bu yolda müzik can dostunuz olacaklar.

  • Günlük kaç km gidebileceğinizi hesapladıktan sonra hedeflediğiniz yere kaç günde varacağınızı bilmelisiniz.

4-Rotanı Çiz

Bir çok gezgin için rota planlamak gezmenin kendisi kadar eğlencelidir. Benim içinde öyle. Hemen gider bir harita alır ve tek tek plan yaparım. Gideceğim yol güzergahında hangi ören yerleri, doğa güzellikleri var araştırırım. Çizdiğim rotada sadece yol olmaz. O pedalları basmamın bir sebebi olmalı değil mi? Van’a gidiyorsam bilin ki Akdamar Kilisesini göreceğim. Kars’a yolum düşmüş ise Ani Harabelerini görme hayaliyle o yola düşmüşümdür. Demek isteğim size zevk verecek, tarihi ve doğa güzelliği bol olan güzergah seçmeniz. Tabi rota çizerken bu en eğlenceli bölümdür. Birde bunun teknik analizi vardır. Gideceğim yol kaç km, yüzdelik eğimi nasıl, devlet kara yolu mu yoksa patika yol mu?

Tabi bu teknik analizi yaparken de bilgisayar programlarına yada ayrıntılı bir haritaya ihtiyacımız var.

Bilgisayardan Google Earth programıyla yolun yükseklik profilini ve bir çok ayrıntısını çıkarabiliriz. Oda şurada.

Google Earth Yükseklik Profili Çıkartma

  • İzleyeceğiniz rotada görmek istediğiniz yerleri ve yolunuzun teknik analizini çıkartmalısınız.

 

 

Rota Planlamak” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s