Harput | Surp Hagop Kilisesi

Harput’un girişinde olan Şehroz Mahallesinin, yeni adıyla Kuyumcular Sitesinin alt tarafında bulunan Surp Hagop Kilisesinin sadece iki duvarı günümüze kadar gelebilmiş. Zamanında bu topraklarda beraber yaşadığımız Ermenilere ait olan bu kilisenin kitabesi bulunmadığından dolayı kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor.

DSC_0145

Kilisenin eski şeklini hatırlatacak hiçbir emare kalmamış. Tamamen harap bir durumda. Kuzey ve güney duvarları kısmen sağlam denilebilir. Duvarlarda bulunan kolon izlerinden kilisenin çok katlı olduğu görülebiliyor. Hatta katlar arasında kullanılan kalın kalasların parçaları halen daha durmaktadır.  Etrafta, yıkılmış olan duvarlara ait taşların bulunmasının yanında, kilisenin içerisindeki birçok ağacı da görebilirsiniz.

20160716_190349

Kilisenin eski fotoğraflarını daha sonra edindim. Görüldüğü üzere kilise iki katlıymış ve çatısında ufak bir kubbe bulunuyormuş.

csm_Bliss_1957_web_06797c3415
Harput şehri, Yukarı Mahalle. Resimde, Surp Hagop Kilisesi (merkezdeki kubbeli bina) ve daha yukarısında Fırat Koleji görünmekte. (Kaynak: Vahe Hayg, Harpert yev anor vosgeğen taşdı, 1959, New York)
7824b716c5
Harput şehri, Yukarı Mahalle. Resimde, Surp Hagop Kilisesi (merkezdeki kubbeli bina) ve daha yukarısında Fırat Koleji görünmekte. (Kaynak: Vahe Hayg, Harpert yev anor vosgeğen taşdı, 1959, New York)

 

17. yüzyılın önemli seyyahlarından birisi olan Polonyalı Simeon, seyahatnâmesinde Harput ve bu kilise hakkında şunlara yer vermiştir:

“…üç günlük yolculuktan sonra, yüksek bir mevkide bulunan Harput’a geldik. Orada yüz hane Ermeni ve üç kilise vardı. ( Surp Garabed, Surp Hagop, Meryem Ana) Ermenilerin Surp Hagop adını taşıyan kiliseleri itibar kazanmış olup Müslümanlar da ona çok rağbet eder ve adak sunarlardı.”

DSC_0168

Harap bir halde bulunmasına rağmen Harput’ta güneşi son uğurlayan bu yapıdır. Güneş ışıkları bu yapıya o kadar hoş bir şekilde vurur ki; duvarlar, ağaçlar ve çimenler kızıl bir renge bürünür. Etrafta ötüşen keklik seslerinin kulağınıza çalınması ile kendinizi bir anda başka bir dünyada bulabilirsiniz. Böylesine güzel bir ortamda, böylesine etkileyici bir gün batımını izlemek insana ruhuna çok şey katıyor.

Yararlanılan Kaynaklar: Yukarı Fırat’ta Tarihi Eselerler / Lütfi Parlak

Kilisenin konumu:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s