Keban | Denizli Kervansarayı

Bu toprakta yatan hani babanın
Sarayına uğra ishak paşanın
Doğu Beyazıt ta eyle kervanın
Abdigor köfteden tatmadan gitme

Cevdet Altay’ın “Kervancı Başı”  isimli şiirinin birkaç dizeleri bunlar. Altay, bu dizeleri ile kervanların sadece yük taşıyan kafileler olmadığını, onların aynı zamanda uzak diyarlardan gelen birer gezgin olduklarından da bahsetmiş. Yoksa o kadar yolu sadece yük taşımak için geldiklerini mi sanıyordunuz?

Bildiğiniz gibi, kervanlar dağları aşıp, şehirleri geçerek, zorlu yollardan farklı diyarların mistik kokularını uzaklara taşıyorlar. Bu zorlu yollar aynı zamanda bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu oluyor. Sonu gelmeyen bu yollar üzerine de, kervanların dinlenmesi için kaleleri andıran devasa hanlar inşa ediliyor. İpek yolu üzerinde bulunan Denizli Kervansarayı da bu mâbetlerden sadece birisi.

Denizli Kervansarayı, bir diğer adıyla Makıt Han, Keban’nın Denizli köyünde bulunuyor. Kervansaray, IV. Murat tarafından Bağdat seferine çıkıldığı vakit yapılmış. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunmasından dolayıda uzun süre önemini korumuş. Çok eski bir yapı olmasına rağmen yılların verdiği yorgunluktan yıkılmayan ama insanların ilgisizliğinden yalnızlığa terk edilen bu kervansaray; bir zamanlar develerle, atlarla yük taşıyan kervanlara ev sahipliği yapmış.

Denizli Kervansarayı, dikdörtgen planlı olup, kuzey-güney yönünde inşa edilmiş. Dereye paralel olarak yapılan hanın etrafı ev ve bahçe duvarları ile kaplı olduğu için uzaktan bakıldığında fark edilmiyor. Köye girdikten sonra yeşil tabelaları izlerseniz Kervansaray kendisini size gösterecektir.

IMG_4956

Kervansarayın kitabesi olmadığından dolayı tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Köy kahvehanesindeki yaşlı dedelerle konuştuğumda ise; Kervansarayın  giriş kapısının hemen üst tarafında kartal motifli bir kabartma olduğundan bahsettiler. Fakat, Keban Barajının yapımı için gelen yabancı uyruklu işçilerin bu kabartmayı söküp götürmüşler. Büyük ihtimalle bu kabartma, aynı zamanda Kervansarayın kitabesi idi.

Kapı kemerinin kilit taşı üzerinde kırılmış taşlar, yaşlı dedelerin verdiği bilgiyi doğrular nitelikte.

IMG_4973

Kervansarayın giriş kapısı etrafında ince bir süsleme göze çarpıyor. Süslemeler düzgün dikdörtgen kesme taşların üstlerine basit geometrik şekiller olarak işlenmiş.

IMG_4972

IMG_4963

IMG_4964

 Taçkapıdan içeri girdiğinizde büyük ve geniş bir alan sizi karşılıyor.

IMG_4955

Sağda ve solda simetrik bir şekilde inşa edilmiş kemerler; misafirlerin ve binek hayvanların konaklaması için yapılmış odaları oluşturuyor.

IMG_4970

Kesme taşlardan yapılmış olan bu kemerlerin uç kısımları hafif sivri bir şekilde bitiyor.

IMG_4969

İç tarafta ise süslemeler kemer ayaklarına baklava dilimi motifi şeklinde işlenmiş.

IMG_4971

Kervansarayın arkadan görünümü.

IMG_4957

Denizli Köyü Konumu:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s