Hüseynik’teki Tarihi Değirmen

Değirmenin arka manzarasını hakim bir tepede olan Harput Kalesi süslüyor. Bir zamanlar buğdayın taşlar arasında harmanlandığı bu değirmen şimdilerde ise bir harabe. İnsanların ilgisizliğinden kaderine terk edilmiş artık. Kimse sahip çıkmamış buraya. Manevi değeri olmayan bir yere kim sahip çıkar ki? Burası ne bir cami ne de bir kilise. Sadece taş yığını olan basit bir değirmen. Ancak, burada buğday öğütmüş bir yaşlı dedenin torunu gelecekte, burayı restore ettirecek. Tabi o ruha sahip ise. Gerçi restore ettirilecek bir yanı da kalmamış. Ne bir duvar var ne de bir taş. Sadece bir bacası kalmış ki, oda zar zor ayakta duruyor. İki, üç sene sonra o da ortadan kalkar ve burada yeller eser. Köy halkından başka kimse bilmez burada bir değirmen olduğundan.

20160509_175422

Denk gelirlerse bir yeşilçam filmi olan “Cemo” da görebilirler bu değirmeni. Baş rollerini Türkan Şoray ve Fikret Hakan’ın oynadığı bu filmde, değirmen sapa sağlam. Film 1970’li yıllarda çekilmiş. Bakıyorum da 40 sene içerisinde iyi çalışmışız. Taş üstünde taş bırakmamışız. Uçurmuşuz değirmenin kellesini. Öcümüzü almışız geçmişimizden ve anılarımızdan.

Cemo

Hatırlıyorum da, çocukluğumun geçtiği taş döşeli dar sokaklarda tarihi bir yapı vardı. Çatısı olmayan, dört duvarı sağlam bir yapıydı burası. Kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığını kimse bilmezdi. Civarın en eski esnafı olan çaycı Ahmet amca; “Dedem, bu yapının Rumlardan kaldığını söylerdi. Onları da denize döktük zaten. Dahada kullanılmadı burası.” derdi. Geçenlerde restorasyonuna başlamışlardı. Bir ay geçmeden bıraktılar restorasyonu. Üstünde kaldı, daha sonradan ekledikleri tahtalar, sıvalar ve çiviler. Onuda beceremedik. Bir işe kalkışıp yarım bırakmak atalarımızın kitabında yazmazmış. Nereden geldi bize bu uyuşukluk, özensizlik? Sadece farklı ırka, dine ait olan yapıların zarar görmesi yanında; camilerimiz, medreselerimizde harap durumda. Bir an önce kendimize gelip, gözlerimizin önünden yok olup giden tarihimize sahip  çıkmamız gerek.

20160509_175457

O döneme mi ait, yoksa daha sonradan mı yaptırılmış olduğunu kestiremediğim değirmen taşı.

20160509_175444

Değirmen duvarının bir kısmı toprak altında kalmış. Etrafta, yıkılmış olan duvarlara ait taşları görebilirsiniz.

20160509_175600

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s