Kutsal Bir Mâbed: Venk Kilisesi

Elazığ’ın güneyine doğru bakılınca mahalli diliyle “Dujjik” adı verilen sivri bir tepe görünür. Bu tepeyi geçip 5-6 km gidilince ufak bir mezraya ulaşırsınız. Tadım Köyüne bağlı bu mezranın ismi Venk’tir. Mezranın alt tarafına düşen tarlaların içerisinde eski bir kilise bulunmaktadır. Oldukça harap bir halde bulunan bu kilise yarıya kadar toprağa gömülmüş bir vaziyette sizi karşılar.

20160722_085834

Kilise iki büyük odadan oluşmaktadır. Kilisenin batı kısmında olan giriş kapısından içeriye girdiğinizde ilk büyük oda ile karşılaşıyorsunuz. Bu büyük odanın üstü tonoz ile kapatılmıştır. Bu tonoz düzgün kesme taşlardan yapılmış olan dört adet silindirik sütun üzerine oturtulmuştur. Gerek silindirik sütunlar, gerekse sütunların üzerindeki bindirme taşlar oldukça görkemli gözükmektedir.

20160722_090911

Sütunların taban kısımları bir hayli tahrip edilmiştir. Tahrip edilen bu sütunlar neredeyse uç uca ayakta durmaktadır.

20160722_090101

Ana giriş kapısından daha büyük olan bir kapıdan geçerseniz üstü kubbe ile kapatılmış ikinci büyük odaya ulaşırsınız. Oldukça geniş olan bu odanın kubbesi dörtgen kasnak üzerine yerleştirilmiştir. Aynı zamanda odanın sağ ve sol taraflarında üzeri yarım daire şeklinde yapılmış kubbeler göze çarpmaktadır. Büyük kesme taşlardan yapılan bu yarım kubbeler papatya yaprağını andırmaktadır.

 

Dikine yapılmış bir penceresi bulunan kilisenin apsisi.

20160722_090658

Kilisenin giriş kapısının doğu tarafında kalan ayrı bir oda bulunmaktadır. Bu oda ortadan kemerle ayrılmıştır. Bu odanın üstüde tonozdan yapılmıştır. Odada ayrıca iki ufak pencere bulunmaktadır.

20160722_091452

İskeleti oldukça sağlam gözüken bu kilise halen daha ayaktadır. Gerek kesme taşlarının yerinden çıkartılması, gerekse de define avcılarının tahribatından dolayı harap bir konumda bulunmaktadır.

20160722_091403

Tarih bilincinin yaygınlaşarak; din, dil, ırk gözetmeksizin var olan kutsal mabedlerin korunması dileğiyle.

Yararlanılan Kaynaklar: Yukarı Fırat’ta Tarihi Eserler / Lütfi Parlak

Kilisenin konumu:

Kutsal Bir Mâbed: Venk Kilisesi” için 6 yorum

 1. Sevgili Hakan,
  Bu güzel araştırma yazınızdan ötürü bir Hristiyan olarak teşekkür ediyorum.Venk Ermenice manastır anlamına gelmektedir.Biliyorsunuz ki o yıllarda Elazığ’ın birçok yerinde Ermeniler yaşamaktaydı,Venk köyüde onlara aitti.Sizin gibi hümanist insanlar olduğu sürece bu dileklerin gerçekleşmesi zor değil.Teşekkürler

  Beğen

  1. Bir hafta önce Zerteriç köyündeydim. Orada da Zer kelimesinin altın anlamına geldiğini öğrendim. Venk kelimesinin anlamınıda sizden öğreniyorum. Teşekkürler.

   Beğen

  2. Merkeze bağlı zerteriç köyünde de venk isminde bir bölge bulunmakta ve kilise kalıntıları az da olsa görülmektedir . Bunun dışında maşatlık adı verilen Ermeni mezarlığıda bulunmakta ayrıca çakıltepe ismi verilen bir kral mezarıda bulunmakta….

   Beğen

 2. Kolonların dip kısımlarının insanlar tarafından tahrip edildiğini zannetmiyorum Hakan. Öncelikle, hiçkimse, -eğer gâyesi ölmek değilse- içinde bulunduğu yapının taşıyıcı unsurlarına böyle zarar vermez. Geçmişteki depremlerin, kolonlara bu şekilde zarar verebileceğini zannediyorum.

  Ayrıca araştırmacı ruhunu bisiklet turculuğuyla bu kadar güzel harmanladığını görmek beni mutlu ediyor.

  Beğen

  1. Teşekkür ederim hocam. Sütunların ağaç kesercesine 45 derece açıyla parçalanmasından dolayı bu tahribat insan yapımı gibi duruyor ama dediğiniz gibi depremler sonucuda olmuş olabilir.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s