Sağman Derun Hisar Kalesi

Sağman Kalesi ve Camisi, Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı olan Sağman köyünde bulunuyor. Köyün 300 m. güneydoğusunda bulunan sarp bir kayalığın üzerine inşa edilmiş olan kalenin kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor.

20160522_161046

Kaleden günümüze kadar pek bir şey kaldığı söylenemez. Batı tarafındaki burcun halen daha ayakta olması buranın bir kale olduğunu gösteren tek emare diyebiliriz. Kale küçük olmasına karşın çok önemli bir noktaya inşa edilmiş. Gerek Singeç Çayı gerekse Tunceli’den gelen diğer çayların kesiştiği yerde konumlandırılmış. Kaleye ancak köy tarafından ulaşılabiliyor. Diğer taraflar sarp uçurumlardan oluşuyor. Kısaca, surları olmasa da burası doğal bir kale gibi.

20160522_163800

Bazı kaynaklarda bu kalenin Artuklu yapısı olduğu ve Osmanlılar tarafından da onarıldığı söylenmekte. Evliya Çelebiye göre ise; Diyarbakır Beyi burada keklik avlarken bir kayadan; “Sağman, Sağman…” diye sesler duymuş. Bunun üzerine kaya yarılmış ve bir gün bir gece altın akmış. Diyarbakır Beyi de bu altınlarla bu kaleyi yaptırmış. Adını da Sağman koymuş.

NOVATEK CAMERA

Eski yerleşim yerinde bulunan Sağman Camisi ise sağlam olmasına karşın köy boşaltıldığından dolayı harap bir vaziyette terk edilmiş. Daha sonradan Kültür ve Turizm Bakanlığı cami için restore projesi çıkartıp, restorasyona başlanılmış. Düzgün ve büyük kesme taşlardan yapılan cami şu an bir külliye içerisinde yer alıyor. Caminin hemen yan tarafına inşa edilmiş medrese ve türbe göze çarpmaktadır.

NOVATEK CAMERA

Ana giriş kapısının taç yapısı oldukça büyük ve güzel bir şekilde işlenmiş. Mermer oymacılığının nadide örneklerinden birisi diyebiliriz. Kapı tacında yer yer bitki motiflerinin yanında birden fazla geometrik şekillerde bulunuyor.

NOVATEK CAMERA

Camiden Elazığ’a doğru bakınca Keban Barajını ve Pertek Kalesini görebilirsiniz. Pertek Kalesinden burasının gözükmesi de;  Sağman Kalesinin konumunun bir kez daha ne denli incelikle belirlendiğini bize hatırlatmalıdır.

20160522_161736

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s