Parçalanarak taşınan bir cami: Sungur Bey

Evet, yanlış duymadınız, taşları birer birer sökülerek yeri değiştirilen bir camiden söz ediyoruz. Tuncelinin Pertek ilçesinde bulunan Sungurbey Camii, Keban Baraj Gölü suları altında kalacağından dolayı, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Restorasyon Bölümü tarafından taşları tek tek numaralandırılarak sökülüyor ve Pertek ilçe merkezinde tekrar birleştirilerek ibadete açılıyor. Ne kadar enteresan değil mi ? Parçaladığın bir mimariyi tekrar birleştirmek bir hayli zor olsa gerek! Ancak bu zorluk burada bitmiyor. Size bu caminin bir ikizi olduğunu ve onunda parçalanarak Pertek ilçe merkezine taşındığını söylesem bana inanırmısınız bilmiyorum ama bence inanın! Çünkü bu caminin ismi Çelebi Ağa’dır ve oda halen daha ayaktadır.

NOVATEK CAMERA

Suyun altında kalmasını istemediğiniz ve bu kadar zahmetli bir taşıma işçiliğine mâl olan bir cami ne kadar önemli olabilir ki diye düşünebilirsiniz. İşte burada da o caminin tarihi söz konusudur.

Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün sitesinde caminin tarihi hakkında şu bilgilere ulaşabiliyoruz: ” Sungurbey Camii, Pertek ilçesinin güneyinde, Murat Irmağının kıyısında Türkmen Beylerinden Pir Hüseyin oğlu, Rüstem Oğlu Sungurbey tarafından 1577 yılında yaptırılmıştır.”

20160521_144400

Tarihimize şöyle bir göz atacak olursak; 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslanın, Bizans İmparatorluğunu Malazgirt’te yenilgiye uğratması sonucunda Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştı. Daha sonra Süleyman Şah tarafından Anadolu coğrafyasında, 1075 yılında kurulan Anadolu Selçuklu Devleti ile de Türk-İslam kültürü bu coğrafyada tohumlarını atmıştı. Bu tohumlar vakti zamanı geldiğinde yeşerip filizlendi ve meyva vermeye başladı. 1577 yılında Anadolu coğrafyasında hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu sayesinde de bu kadim eserler vücut bulmuş oldu.

20160521_143546

20160521_143531

20160521_143846

Cami parçalanarak yeri değiştirileceğinden dolayı taşlar teker teker numaralandırılmış. Taşların üzerindeki bu numaraları halen daha görebilirsiniz. Tamam, camiyi parçalamak basit olsa gerek. Ama, ya geri birleştirmek! Daha çok zor olsa gerek değil mi? Tam bir yap boz parçalarını birleştirmek gibi. Bir taşı yanlış yere koydunuz veya bulamadınız diyelim, ne olacak? Sıçtınız! Bu şeye benziyor; hani, merak ederek içini açtığınız bir elektrikli cihazı tekrar geri toplayamazsınız ya, ha işte ona!

20160521_143219

20160521_143415

Neyse ki ODTÜ’den gelen restorasyon ekibi sıkı çalışmış ve tarihi camiyi tekrar toplamışlar. Ama o kadarda iyi bir işçilik çıkardıklarını söyleyemem. Numaralı taşlardan bazıları kırılmış veya kenarı kopmuş. Kırıkların bıraktığı boşluklar doldurulamadığı gibi yapılan harcın etrafa bulaşmasıyla oluşan çirkinlikler de öylece bırakılmış. Haliyle bu güzelim eser bu tarz küçük çirkinliklerin gölgesinde kalmış. Dolayısıyla yapılan işçiliğin bu kadar yapmacık oluşu, bu tarihi mirasa yakışmamış.

Yararlanılan Kaynaklar: Yukarı Fırat’ta Tarihi Eserler / Lütfi Parlak

Parçalanarak taşınan bir cami: Sungur Bey” için 2 yorum

  1. Merhaba, ben de tur bisikletçiliğiyle uğraşıyorum ve sanat tarihi eğitimi alıyorum. Yapmak istediğim çalışmalardan biri tarih ve kültür içerikli yolculuklar gerçekleştirmek. Bunun çalışması ve hazırlığı içindeyim. Açıkçası sitenizi bu akşam öğrendim ve yaklaşık 1.5 saattir yazılarınızı okuyorum. Bloğunuzu takip listemin başına koyuyorum çünkü sizden öğreneceğim çok şey olduğunu görüyorum. Umarım kazasız ve bol keyifli yolculuk anıları biriktirirsiniz. Selamlar…

    Beğen

    1. Merhaba Uğur, bende mühendislik alanında eğitim alan amatör bir gezginim. Yolculuklarım her ne kadar mesleğime dair bir şey katmasada ruhuma bir çok şey katıyor. Demem o ki hem sanat tarihi eğitimi alıp hemde bir gezgin olman çok güzel bir şey. Yollarda karşılaşmak dileğiyle.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s