Harput | Kızıl Kilise

Birinci dereceden arkeolojik sit alanı içinde yer alan 19. yüzyıla ait tarihi Kızıl Kilise Harput mahallesinde bulunuyor. Mahalle diliyle Kızıl Kilise olarak anılan bu tarihi yapının bir diğer ismide Surp Garabed’tir.

20160510_165137

Kilise’nin yalnız Doğu duvarı günümüze kadar gelebilmiş. Kuzey ve Güney duvarları kısmen ayakta kalmasına rağmen Batı duvarı tamamen yıkılmış. Ne yazık ki Harput’taki diğer tarihi yapılar gibi bu tarihi kilisede Elazığ insanının yıkıcılığından nasibini fazlasıyla almış.

Nitekim Harput’un eski fotoğraflarına bakacak olursak bu değişimi çok rahatlıkla görebiliriz. Zamanında var olan tarihi yapıların yerlerini şimdilerde ise boş araziler almış. Birkaç iskeletin dışında hiçbir şey kalmamış.

Şu sıralar yetkililerin aklı başına yeni gelmiş olacak ki Harput’taki tarihi yapılar birer birer koruma altına alınıyor. Her ne kadar  geç adım atılmış olsada Harput’un eşsiz tarihi dokusunu yaşatmak amacıyla başlatılan bu çalışmalar sevindirici birer haber niteliğinde. Şu anda bu tarihi yapıda rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmaları halen daha sürdürülüyor. Hatta yapılan kazı çalışmaları sonucunda kilisenin 165 yıllık Ermenice yazılı kitabesi de bulunmuş durumda.

20160510_164956

Kazı çalışmaları sırasında ayrıca sütunçelere, sütun kaidelerine, giriş kapılarına ve mahzenlere ulaşılırken, çok sayıda da süsleme ögesinin de bulunduğu heberini haber kaynaklı sitelerden görebiliyoruz.

20160510_165510

Umarın Harput’taki tüm tarihi yapıların restorasyonu yapılır ve gelecek nesillere bu kültürü bir miras değerinde bırakabiliriz.

Bkz: Elazığ’daki tarihi yapılar >

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s