Yolculuk Zehri

” İşte gene yollara düştüm
 Hem yalnızım, hem değilim.”

Şairlik, simyacılıktır. Nasıl ki simyacılar topraktan altın çıkarırlar, şair de dilden altın çıkarır. Nitekim, Melih Cevdet Anday’da yolda olmanın nasıl bir duygu olduğunu bu altın dizelerle dile getirmiş.

Bisikletli yolculuğumun başlangıcını düşünüyordum. Nereden kapmıştım bu amansız zehri? Aklıma hiçbir şey gelmiyordu. Bu zehir öyle etkiliydi ki olaylar çok çabuk gerçekleşir olmuştu. Her yolculuğun bitişi başka bir yolculuğun habercisi oluyordu. Yerimde duramıyordum! Güneşin doğuşuyla pedal çeviriyor, gece karanlığında yıldızları seyre dalıyordum. Her fırsatta farklı yerler görmek, değişik kültürlerle tanışmak için can atar hale gelmiştim. İçimdeki bitmek bilmeyen bir arzu ruhumdaki kızılderiliyi hiç rahat bırakmıyordu.

Sanırım herşey ufak bir yolculukla başlamıştı. İzmir’den Ayvalığ’a kadar  uzanan bisikletli bir yolculuktu bu. Kim bilebilirdi ki bu kısa yolculuğun uzun bir yolculuk zincirinin ilk halkası olacağını. Kimse!

1063848_10201279324775544_1275094362_o

Adı Ezgi. Onunla ilk Dikili’de tanıştık. Bizim gözümüzde bisikletiyle Muğla’dan Tekirdağ’a günlerce pedal çeviren asi bir kızdı o. Beni o kadar büyülemişti ki buna inanamamıştım. Türkiye şartlarında bu yolculuğu tek başına gerçekleştirmek ancak büyük bir cesaret ve çılgınlık isterdi. Nitekim, bunların hepsi bu asi kızda mevcuttu. Kavurucu güneşin altında kalmaktan yanmış teni ile bir başka güzeldi. Ruhunda hissederek yaptığı bu yolculuktan keyif alışını gözlerindeki heyecandan görebiliyordum. Mutluydu, fakat hiçbir zaman pişman değildi. Olmamıştırda. O an düşündüm. Niye olmasın ki? Niye böyle bir uzun yolculuğa çıkmayalım? Sanırım zehri o an kapmıştım.

İyi ki varsın Ezgi.

Not: Ezgi motor almış 😀

Yolculuk Zehri” için 2 yorum

  1. Melih Cevdet Anday mı desem, Ege’nin güzellikleri mi desem, bisiklet pedalında uçan güzel genç arkadaşlar mı desem,…. bayıldım. Kutlarım hepinizi. Keyifli ve güvenli yolculuklara, Teşekkür ederim, sevgiler, nia

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s