Orta Doğu Esintileri – Bab’Aziz

Ne izlesek bugün? Hadi bir bakalım! Önceliğimiz kıyıda köşede kalmış ama yol hikayesiyle bizi büyüleyebilecek bir film arıyoruz. Daha önce incelenen kült filmlere bakmıyoruz. İzlerken ara verip tuvalete gitmeyi bile unutacağımız bir film olacak bu.

Bakalım neler var hafızada ? Herkesin en az bir kere izlediği Into The Wild, Tracks, Easy Rider, The Darjeeling Limited, The Secret Life of Walter Mitty, Im July, Diarios de Motocicleta ve daha bir çoğu. Bunların bir çoğunu izlemişiz yahu! Ne yapsak, az birazda Avrupa veya Holywood  yapımı olmayan filmlere mi baksak? Bir bakalım. Balkanların hızlı çingenesi Tony Gatlif yapımı Gadjo Dilo veya Exils şaheserlerinin yanı sıra film müzikleriyle ve kurgusuyla kendisine hayran bırakan İran yapımı Bab’ Aziz‘e mi baksak? Tamam şimdi oldu. Biraz film kültürümüze farklılık getirelim. Orta Doğu müzikleri ve kültürüyle harmanlanmış Bab’ Aziz’i mercek altına alalım. Dumanı üstünde tüten kahvemiz de hazırsa filme geçebiliriz.

bab_aziz_2

Filmimiz Tunus ve İran yapımı bir film. Haliyle filmde Orta Doğu esintileri bir hayli fazla. Müzikler, giysiler ve insanların dış görünüşleri tam bir Orta Doğu kültürünü bize empoze ediyor. Daha önce izlediğiniz yolculuk filmlerindeki klasik yola çıkma nedenlerini bir kenara koyun. Parasızlıktan veya kapitalist sisteme karşı yapılan bir direnişten dolayı yola çıkmıyoruz bu sefer. Bu filmde daha çok insanoğlunun ruhuna seslenişinden bahsedeceğiz.

Evet, konusuna gelecek olursak… Yaşlı bir derviş olan Bab’aziz ile torunu İsthar çölde sufilerin otuz yılda bir gerçekleştirdiği derviş toplantısının bilinmeyen yerini aramaktadırlar. Hayat dolu bir kız çocuğu olan İsthar, dedesini bu uzun yolculukta yalnız bırakmayarak beraber acımasız bir çöl yolculuğuna çıkarlar. Çölde birçok kişiyle karşılaşırlar. Tahmin edersiniz ki karşılaştıkları kişiler de toplantıyı arayan diğer dervişler ve yardımcılarıdır. Yolculuk boyunca aç ve susuz kalırlar ama asla pes etmezler. Kızgın kumların arasından geçerek bilinmeyen toplantı yerini aramaya devam ederler. Aslında bu zorluklar karşısında önemli olan bedenin yolculuğu değil, asıl önemli olan ruhun yolculuğudur ki filmde tam bu konu üzerine inşa edilmiş.

bab_aziz_4

Filmde geçen diyaloglar ve hikayeler İslam Dininin saflığı, güzelliği ve inceliği üzerine bizlere demeçler sunuyor. Nitekim yönetmen Nacer Khemir “Dinime atılan çamuru temizlemek için bu filmi çektim.” diyor. Ayrıca 11 eylül olaylarından sonra müslümanlara karşı oluşan nefret ve kinin ortaya çıkardığı radikallik yerine islâmın değişik bir yanını ortaya koyuyor.

Film daha başındayken Besmele ve Al-i İmran suresiyle başlayarak sizleri büyüsü altına alıyor. Filmde ölümün aslında son değil, ruhun sonsuz yolculuğunun başlangıcı olduğu çok güzel ifadelerle anlatılıyor. Azla yetinmeye ve arınmaya yönelik mütevazı imgelerle dolu bu film pek çok kişinin hayatını olumlu yönde sorgulamasına sebep olabilecek türden diyebilirim.

28322db730ec9af

Orta Doğu Esintileri – Bab’Aziz” için 2 yorum

  1. Seyrettiğim en güzel filmlerden biridir… Unutulmayacak ve klasikler arasında girecek kadar güçlü bir film. Teşekkür ederim, sizi bir dizelere yaptığınız kendi yorumunuzla tanıdım ve blogunuzla tanıştım. Bisikleti çok seviyorum, yolculuklar da öyle, hele bir de fotoğrafla buluşuyorlarsa, Kutlarım sizi, keyifle izliyor olacağım. Güzel ve keyifli yolculuklar dilerim, sevgiler, nia

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s