Tadım Kalesi

Elazığ merkezden 10-15 km Güneyde bulunan Tadım Köyüne gidiyoruz bu yazıda. Hava açık ve güneşli; keşif yapmak için ideal bir gün. Adımlarım beni küçük, sakin bir köye getirdi. Köyün sokakları sağlı sollu yapılmış kerpiç evlerin arasında daracık kalmıştı. Toz ve toprak ahbap olmuş, en ufak bir rüzgarda havalanmayı bekliyordu. Sessizliği severim, fakat  bu köyde değil!

Altta bulunan fotoğraftaki taş yığını size ne anlam ifade ediyor? Düşüncelerinizi kestirir gibiyim. Ya bir taş yığını, ya da harabe haline gelmiş bir kale… Evet, burası harabe haline gelmiş bir kaleden geriye kalan taş yığını! Her ne kadar günümüze kadar  sağlam gelememiş olsa da, tarihin her döneminde bereketli olan Elazığ ovalarını korumak için yapılmış olduğu aşikardır.

1584449035125_adobe
Tadım Kale Kalıntısı

Tadım Kalesi, Elazığ Ova’sını ve Ulu Ova’yı gören bir höyük üzerine inşa edilmiş. Elazığ Ovası’nın bir koluna tamamen hâkim ve Güneydoğusunda yüksek rakımlı Hazar Gölü’nün bulunduğu dağlar uzanıyor. Bu iki ovanın tam ortasından da Haringet Suyu geçiyor. Bu akarsu sağdan ve soldan kaynak sularıyla beslenen birçok dereden oluşuyor. Böylesine geniş ve ortasından akarsu geçen bereketli topraklar maalesef şimdi çorak topraklara dönmüş durumda. Zamanla insan eliyle bereketini yitiren topraklar, korunmak için bir kaleye de ihtiyaç duymazdı değil mi? Nitekim Tadım Kalesi’de yıkılmış durumda.

1584449115597_adobe
Kaleden Güneye Bakış

Lütfü Parlak, Yukarı Fırat’ta Tarihi Eserler kitabında Tadım Kalesi’nden ve öneminden şöyle bahsediyor:

“Haringet Çayından gelen kervanlar, bu günkü demir yolunun köprü noktasından Katırcı yolunu kullanarak Haraba adı verilen eski Çulçapur höyüğüne çıkarlarmış. Kalıntılardan anlaşıldığına göre, burası da önceden önemli bir yerleşim yeriymiş. Daha sonra takip edilen yol, Yukarı Huh Höyüğünün korumasında Cünt Boğazından Toroslar’a tırmanırmış. İşte bu yolun korunması, Tadım kalesinin göreviydi.

Tadım çok eski bir yerleşim yeridir. Bilhassa Bizanslılar döneminde bir uç kale görevi yaptığı için çok sayıda akınlara hedef olmuştur. Hele Arap-Bizans sürtüşmesinde epey savaşlara şahitlik etmiştir. Çünkü ünlü Harput Kalesi, Altın Ovaya nezaret ederken Tadım Kalesi de Uluovayı kontrol altında tutmaya çalışmıştır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s