Beklentisiz bakış

Temelde psikolojik anlamda başkalarıyla iletişim kurmak benzersiz ve farklıdır. Beklentisiz bir şekilde başkasının dünyasına girerken rahat ve sakin oluruz. İşte bu nedenle rastgele arkadaşlıkları sevebilmek kolay, bir sevgiliyi sevebilmek zordur. Bir rastgele arkadaşa yapacağımız yatırım bir sevgiliye oranla çok daha az açıklayıcı ve basittir. Rastgele ilişki ve arkadaşlıklar kişiye bir deneyimi paylaşma; bir bilgi, fikir alışverişi sağlayarak insanlardan yalıtılmış olma ve bıkkınlık duyma gibi duyumsamalara karşı etkilidir.

Arkadaşlık temelinde tam bir bütünlük sağlayabilmek için iletişim kurduğumuz kişinin olgun bir birey olması şarttır. Olgun kişiler üretken olma ve ürettiklerini başkalarına verme yolunda içten isteklere sahiptir. Yaratmayı ve yarattıklarını başkalarıyla paylaşmayı isterler. Yaşam ve işlerini doyumla ve neşeyle benimserler. Otto Rank’ın deyişiyle yaşamı bir “sanatçı” gibi yaşarlar. ( burada yazı yazan ve resim yapan bir sanatçı değil, daha çok sanatçılar gibi yaşayan anlamında düşünülmeli) Yeteneklerini yaşamlarının her gününü oluşturmadaki çaba ve hayal güçlerine katarlar. Yaşamın bu olgun sanatçıları bir anda içlerinden geldiği gibi davranan, benimseyici, esnek, yeni deneyimleri algılamaya hazır ve gerçeklikten kuşkulu kişilerdir.

Rastgele arkadaşlıklarda beklentiler geri planda tutulması gerekirken korumacı kişiler düşüncelerinde karşı kişiyi kurgulamaya başlar. Kimi kişiler beklentilerini düşük tutarak duygularını sigortalama yolunu seçer ve tam bir güvenlik içerisinde olmak ister. Burada esas alınan kişinin beklentileri ile karşıdan gelen geri iletim arasında bir dengenin kurulup bunun korunmasıdır. Buradaki anahtar, kişinin kendisi ile karşıdan gelen geri iletimler arasındaki tutarsızlıkları en aza indirme yeteneğindendir. Eğer bu yapılırsa kişi sakin ve rahat olur. Bu, korumacı bireyin kayıp yaşamamak için kendi kendine oluşturduğu bir güvenlik duvarıdır. Fakat, bu, iletişim bozukluğuna sebep olabileceği gibi akıcılığı da önleyecektir. Beklenti içerisine girmeden karşı tarafı anlık tanımak kartları açık oynamaya benzer. Daha cesur, daha derinlemesine bir arkadaşlık bağı ancak bu sayede kurulabilir.

One thought on “Beklentisiz bakış

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s